szukaj
preszpan-czolo.jpg

Produkcja preszpanu

« Wróć do strony głównej

Nowoczesna technika znacznie rozbudowała i skomplikowała proces produkcji papieru, w porównaniu z czasami starożytnymi. Dziś do produkcji papieru, w tym preszpanu, nie używa się już papirusu, ale szlachetne surowce włókniste, półmasę bawełnianą, twardą masę celulozową czy makulaturę.

Wraz ze wzrostem zapotrzebowania na surowiec, jakim jest papier, także ten techniczny, musiały powstać odpowiednie maszyny papiernicze. Pierwsza taka maszyna powstała w 1798 i zaprojektował ją Nicolas-Louis Robert

  • Pierwsza maszyna papiernicza

Na pewno nie była ona doskonała, ale był to pierwszy krok w kierunku zmechanizowania procesu produkcji.

Obecnie musimy pamiętać o tym, że oprócz oczywiście odpowiednich maszyn, bardzo ważnym procesem przy wyrobie papieru jest przemiał masy celulozowej, który ma na celu rozdrobnienie włókien. Na początek krótkie wyjaśnienie, z czego taka masa się składa. A więc składa się ona głównie z „czystej celulozy oraz węglowodanów, ligniny, wosków, tłuszczów i innych składników stanowiących zanieczyszczenie masy. Otrzymuje się ją w procesie chemicznym roztwarzania drewna (z drzew iglastych i liściastych), roślin jednorocznych (m.in. słomy), a także różnych odpadów włókienniczych.”(www.portalwiedzy.onet.pl) 

Rodzaje masy celulozowej zależą od zastosowanej metody roztwarzania i tak wyróżnia się siarczanową masę celulozową i siarczynową masę celulozową: siarczynowa masa celulozowa w postaci niebielonej jest jaśniejsza od siarczanowej, służącej do produkcji wyrobów papierniczych o wysokiej wytrzymałości. Niebielona masa celulozowa wykorzystywana jest przede wszystkim w produkcji wytrzymałych papierów do pakowania i papierów technicznych.

Natomiast bieloną masę celulozową stosuje się do wyrobu białego papieru lepszego gatunku.

Od przemiału masy celulozowej zależą także własności mechaniczne i elektryczne papieru. Ze wzrostem tłustości miazgi przepuszczalność powietrza maleje, wzrasta ciężar właściwy, zmniejsza się zdolność nasycania olejami i wzrasta stratność dielektryczna papieru. Papier izolacyjny powinien być wykonany z celulozy świerkowej lub sosnowej, przerobionej przy pomocy procesu zasadowego i długotrwałego mielenia na chudo (włókna celulozy nie są bardzo rozdrobnione) – taka celuloza daje pewność dużej wytrzymałości mechanicznej papieru, dobrą jego nasiąkliwość i dobre własności izolacyjne.

Wytrzymałość dielektryczna wyrobów celulozowych wzrasta wraz z ciężarem objętościowym, lepszą równomiernością rozłożenia włókien (mniejsza przepuszczalność powietrza) oraz większą czystością (mniejsza przewodność wyciągu wodnego).

Widzimy więc, że otrzymanie odpowiedniego rodzaju preszpanu o specyficznych właściwościach zależy od różnych czynników. Nie tylko od odpowiedniego ustawienia maszyn, czy odpowiedniego gatunku celulozy, ale także od rodzaju obróbki wstępnej włókien.

Zobacz także:
- Rodzaje i zastosowanie papierów uszczelkowych
- Preszpan elektrotechniczny
- Co to jest preszpan?
- Preszpan – papier na uszczelki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź