szukaj
preszpan-czolo.jpg

Preszpan w modelarstwie

« Wróć do strony głównej

W tak zwanym modelarstwie kartonowym głównym budulcem jest karton, brystol, tektura oraz inne pochodne papieru. Ze względu na swoje doskonałe właściwości preszpan jest to idealny materiał modelarski, wykorzystywany  w tej dziedzinie z dużym powodzeniem.

 

Preszpan pod wieloma względami ma przewagę nad zwykłym kartonem. Jest twardszy, nie strzępi się, nie trzeba utwardzać jego brzegów, jest bardziej odporny na wilgoć, a po sklejeniu kilku warstw uzyskujemy sztywność sklejki. Preszpan doskonale obrabia się pilnikiem i papierem ściernym.

 

Preszpan jest bardzo elastyczny, jest bardziej odporny na zaginanie i łamanie niż zwykły karton idlatego dobrze się go kształtuje w łuki.

 

Preszpan wykorzystuje się do podklejania wręg, wzmocnień, do poszyć w modelach kartonowych, do wycinania szablonów wielokrotnego użytku. Liczba zastosowań preszpanu jest nieograniczona i zleży od kreatywności modelarza.

 

Preszpan można malować i oklejać fornirem. Używając niewielu narzędzi można zbudować bardzo trwały model preszpanowo-kartonowy lub preszpanowo-fornirowy.

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź