szukaj
preszpan-czolo.jpg

Preszpan – papier na uszczelki

« Wróć do strony głównej

Preszpan to papier na uszczelki, który może być stosowany jako alternatywa dla nisko parametrowych płyt uszczelkarskich. Najczęściej stosowany jest w silnikach elektrycznych niskiego napięcia, transformatorach olejowych i innych urządzeniach elektrycznych. Niewątpliwą zaletą preszpanu jako papieru uszczelkarskiego jest gładka i trudno nasiąkliwa powierzchnia. Oprócz bardzo wytrzymałej konstrukcji posiada również właściwości elektroizolacyjne.

 

Papier uszczelkowy – preszpan

Preszpan

Preszpan to rodzaj papieru uszczelkowego, powstałego na bazie masy celulozowej. Produkowany jest w postaci twardego kartonu o gładkiej powierzchni i wysokiej odporności mechanicznej na ścieranie i zginanie.

Do produkcji preszpanu używa się wysokiej jakości, szlachetnych surowców włóknistych w postaci półmasy bawełnianej, twardej masy celulozowej i makulatury. Jedną z cech preszpanu, jaka kwalifikuje go na papier na uszczelki jest gładka powierzchnia. Efekt gładkości uzyskuje się poprzez prasowanie i gładzenie materiału w kalandrze frakcyjnym. Jest to urządzenie o obrotowych walcach, służące do nadawania połysku oraz wygładzania różnego rodzaju materiałów, w tym papieru. Ponad to preszpan pozwala się tłoczyć, wykrawać, zgniatać i częściowo formować, dlatego jest dobrym materiałem na wykrawanie uszczelek o różnych kształtach.

Preszpan - papier na uszczelki

Choć preszpan należy do materiałów izolacyjnych klasy A (nisko parametrowych), to wytrzymuje on krótkotrwałe obciążenia termiczne, na przykład przez kilka sekund 350°C, nie tracąc przy tym swoich właściwości. Jest również odporny na przebicia elektryczne i nie posiada określonej temperatury mięknięcia.

Różne rodzaje i zastosowanie preszpanu

 

Zależnie od gatunku celulozy, obróbki wstępnej włókien i ustawienia maszyn uzyskuje się różne rodzaje preszpanu na o rozmaitych właściwościach:

  • preszpan silnikowy – elementy wykrawane i kształtki, korpusy cewek, stojany i tarcze końcowe wirników, podkładki

  • preszpan szlachetny – wykładziny żłobków, izolacje zewnętrzne, izolacje wewnętrzne w maszynach elektrycznych, elementy wykrawane

  • preszpan transformatorowy – elementy transformacyjne w transformatorach olejowych, izolacje międzywarstwowe, izolacje rdzeni

  • preszpan kondensatorowy - elementy transformacyjne w kondensatorach olejowych, izolacje międzywarstwowe

Preszpan na uszczelki występuje zazwyczaj w postaci arkuszy o grubości od 0,1 do 4 mm. W zależności od rodzaju może występować w różnych kolorach, na przykład szaro-czarnym czy naturalnym, jednak najczęściej występuje on w kolorze brązowym.

Zobacz także:
- Rodzaje i zastosowanie papierów uszczelkowych
- Preszpan elektrotechniczny
- Co to jest preszpan?
- Papier obuwniczy - FINTEX

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź