szukaj
preszpan-czolo.jpg

Preszpan jako materiał elektroizolacyjny

« Wróć do strony głównej

Preszpan jest niezawodnym powierzchniowym materiałem izolacyjnym na bazie celulozowej do materiałów izolacyjnych klasy A. 

Cechy i właściwości materiałowe preszpanu zdefiniowane są w normie i IEC 641. Poza wysoką wytrzymałością na przebicie elektryczne i dużą łatwością impregnacji olejem transformatorowym (dielektryk mieszany olej-celuloza) szczególnie warte podkreślenia jest to, że preszpan nie posiada określonej temperatury mięknienia. Dlatego też może on wytrzymywać krótkotrwałe obciążenia termiczne (np. kilka sekund w temperaturze 350°C) bez znacznej utraty swoich właściwości.

 

Dzięki tym właściwościom preszpan może być wykorzystywany do izolacji przewodników elektrycznych w silnikach, transformatorach olejowych i innych urządzeniach elektrycznych, preszpan może być eksploatowany zarówno w niewielkich  jak i dużych urządzeniach elektrycznych. Wytwarza się z niego szkielety cewek, stosuje się jako izolacje międzywarstwowe i izolacje rdzeni.  

 

Preszpan wykorzystywany jest także do produkcji elementów wykrawanych i kształtek, stojanów i tarcz końcowych wirników oraz podkładek.

 

Preszpan pozwala się tłoczyć, zgniatać, wykrawać, a także częściowo formować. Znajduje zastosowanie głównie jako izolator w silnikach elektrycznych niskiego napięcia, a także transformatorach i innych maszynach oraz aparaturze. 

 


 

 

 

Zobacz także:
- Rodzaje i zastosowanie papierów uszczelkowych
- Preszpan elektrotechniczny
- Co to jest preszpan?
- Preszpan – papier na uszczelki

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź