szukaj
preszpan-czolo.jpg

Preszpan elektrotechniczny

« Wróć do strony głównej

Preszpan elektrotechniczny stosowany jest w izolacji urządzeń elektrycznych. Jest to rodzaj wielowarstwowej tektury, wytwarzanej z włókien roślinnych. Posiada gładką i trudnonasiąkalną powierzchnię oraz dużą wytrzymałość mechaniczną. Preszpan jest odporny na przebicie elektryczne i wytrzymuje krótkotrwałe obciążenia termiczne do 350°C. Dzięki tym właściwościom jest bardzo dobrym izolatorem w różnego rodzaju urządzeniach elektrycznych.

 

Konduktywność preszpanu elektrotechnicznego a wilgoć w izolacji

 

Preszpan elektrotechniczny jest materiałem szeroko wykorzystywanym w elektrotechnice. Stosowany jest głównie w izolacji papierowo-olejowej transformatorów energetycznych. Jakość i skuteczność tego rodzaju izolacji zależy w dużej mierze od zawartości wilgoci, której nadmiar powoduje jej krótszą żywotność, a tym samym straty ekonomiczne.

  • papier uszczelkowy - preszpan elektrotechniczny

Preszpan elektrotechniczny jest materiałem szeroko wykorzystywanym w elektrotechnice. Stosowany jest głównie w izolacji papierowo-olejowej transformatorów energetycznych. Jakość i skuteczność tego rodzaju izolacji zależy w dużej mierze od zawartości wilgoci, której nadmiar powoduje jej krótszą żywotność, a tym samym straty ekonomiczne.

Informacja na temat ilości wilgoci, która zbiera się w preszpanowej izolacji jest bardzo ważna, ponieważ pozwala ustalić jej żywotność w transformatorach elektrycznych. Istnieją bowiem badania, które wykazują zależność zawilgocenia izolacji od konduktywności preszpanu elektrotechnicznego. Wynika z nich fakt, że istnieje bardzo silna zależność między przewodnością elektryczną (konduktywnością) izolacji a zawartością wilgoci w warunkach stałoprądowych. W praktyce preszpan z biegiem lat traci swoje właściwości elektroizolacyjne, ponieważ nie da się uniknąć stopniowego gromadzenia się wilgoci w papierze. Jest to jednak powolny proces, ponieważ preszpan jest specjalnie prasowany z wielu warstw wysokiej jakości włókien roślinnych, dzięki czemu posiada gładką, trudnonasiąkalną i odporną na uszkodzenia mechaniczne powierzchnię.

Jak powstaje preszpan elektrotechniczny?

 

Skuteczność izolacyjna preszpanu elektrotechnicznego jest możliwa dzięki surowcom o najwyższej jakości oraz dzięki technologii produkcji tego papieru uszczelkowego. W jego skład wchodzą takie surowce jak:

  • szlachetne surowce włókniste w postaci półmasy bawełnianej

  • twarda masa celulozowa

  • makulatura

  • preszpan elektrotechniczny

  • preszpan elektrotechniczny

Efekt końcowy uzyskuje się poprzez filcowanie na mokro włókien roślinnych, a następnie poprzez warstwowanie i prasowanie. Aby uzyskać efekt gładkiej powierzchni preszpan jest wygładzany w kalandrze frykcyjnym i polerowany kamieniami agatowymi.

W ten sposób powstaje preszpan elektrotechniczny, czyli papier na uszczelki, szeroko stosowany w elektrotechnice dzięki właściwościom elektroizolacyjnym. Najczęściej stosowany jest w izolacji papierowo-olejowej, ponieważ daje się łatwo impregnować olejem transformatorowym.

Oprócz zastosowania w elektrotechnice preszpan wykorzystywany jest również w przemyśle poligraficznym, w włókiennictwie i krawiectwie, w produkcji szkieletów cewek i różnego rodzaju uszczelek do wody, olejów itp. Produkowany jest w grubości od 0,1 mm do 50 mm i posiada charakterystyczny, brązowy kolor.

Zobacz także:
- Rodzaje i zastosowanie papierów uszczelkowych
- Preszpan – papier na uszczelki
- Papier obuwniczy - FINTEX
- Izolacyjne materiały celulozowe

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź