szukaj
preszpan-czolo.jpg

Co to jest preszpan?

« Wróć do strony głównej

Pytanie co to jest preszpan pojawia się wtedy, gdy poszukiwany jest materiał izolacyjny w przemyśle elektrotechnicznym. Jest to bowiem rodzaj tektury, która doskonale sprawdza się w izolacji urządzeń elektrycznych. Do jego produkcji używa się szlachetnych surowców włóknistych, w postaci półmasy bawełnianej, twardej masy celulozowej i makulatury. Ponadto stosowany jest m.in. jako oprawa teczek, brulionów lub do wykańczania tkanin.

 

Preszpan – zastosowanie i właściwości

preszpan

Odpowiadając na pytanie co to jest preszpan, omówimy także jego zastosowanie i właściwości oraz podpowiemy gdzie warto kupić ten rodzaj izolacji.

Preszpan jest powierzchniowym materiałem izolacyjnym do materiałów klasy A, powstałym poprzez filcowanie na mokro włókien roślinnych, a następnie warstwowanie, prasowanie i wygładzanie. Do jego produkcji używa się szlachetnych surowców włóknistych, twardej masy celulozowej i makulatury. Z uwagi na proces produkcji i użyte surowce, preszpan posiada następujące właściwości:

preszpan

 • elastyczna i bardzo gładka powierzchnia

 • niska gęstość

 • duża wytrzymałość mechaniczna na ścieranie i zginanie

 • odporność dielektryczna

 • wytrzymałość na krótkotrwałe obciążenia termiczne do 350°C

 • preszpan daje się wykrawać, tłoczyć, zgniatać a także częściowo formować

 • najczęściej występuje w kolorze beżowym, w arkuszach o różnej grubości i wielkości

Z uwagi na swoje właściwości preszpan znajduje zastosowanie:

 

 • izolator w silnikach elektrycznych niskiego napięcia, w transformatorach, różnego rodzaju aparaturze elektrycznej

 • wykorzystywany jest w introligatorstwie, czyli w dziale przemysłu poligraficznego, jako okładki brulionów, artykuły biurowe, pudełka itp.

 • używany jest w produkcji szkieletów cewek i różnego rodzaju uszczelek do wody, olejów itp.

 • w włókiennictwie stosowany był do wykańczania tkanin

 • w przemyśle krawieckim używana jako materiał elektroizolacyjny

 

Gdzie kupić preszpan?

Z uwagi na swoje właściwości elektroizolacyjne i mechaniczne, preszpan jest doskonałym materiałem izolującym dla materiałów klasy A, czyli niepalnych. Użytkowany zgodnie ze wskazaniami producenta jest niezawodną izolacją. Jednak aby tak rzeczywiście było, należy wybierać produkty od sprawdzonych producentów. Jednym nich z pewnością jest niemiecka firma Krempel, która swoją działalność rozpoczęła w 1871 roku, od produkcji papieru i tektury. To światowy lider także w innych dziedzinach, który będąc na rynku prawie 150 lat, może się pochwalić produktami najwyższej jakości. Dlatego jeśli zastanawiasz się gdzie kupić preszpan, to produkty firmy Krempel możesz znaleźć tutaj: https://holtex.pl/menu/produkty/uszczelnienia-techniczne/papier-uszczelkowy/preszpan/ . Firma Holtex-Energoserwis oferuje materiały uszczelniające tylko od sprawdzonych producentów, dlatego masz pewność, że zakupiony towar cechuje się wysoką jakością i funkcjonalnością.

Kupując preszpan warto zapytać sprzedawcę, czy towar spełnia wymagania normy EN 60641-3-1, która określa wymagania techniczne i jakościowe. Wówczas zyskujemy gwarancję, że zakupiony preszpan będzie dobrze spełniał swoją rolę izolacyjną, a właściwie użytkowany na długo zachowa swoje właściwości.

Zobacz także:
- Rodzaje i zastosowanie papierów uszczelkowych
- Preszpan – papier na uszczelki
- Izolacyjne materiały celulozowe
- Papiery uszczelkowe

Skomentuj wpis

Nick *
Treśc komentarza *
Kod weryfikacyjny*
kod kontakt
* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane

 


Wybrany artykuł nie został jeszcze skomentowany.

strony internetowe Łódź